A borkóstolás szabályainál már elég sok mindent pedzegettünk ebben a témában, ahogy egy jó sommelier is kóstolgatja, ízlelgeti a borokat. Ma azt szeretnénk, ha nem csak tapogatóznál a homályban, hanem tisztán látnál a borkóstolás alapjaival kapcsolatban. Mert rengeteg a félreértés.
Kezdjük is magával a kóstolással, mert sokszor ez a fogalom sem egyértelmű.
A borkóstolás
Ha borkóstolásról van szó, akkor arról beszélünk, hogy minden érzékszervünkkel részt veszünk a folyamatban: látunk, szagolunk, ízlelünk, de még hallunk is. Tapogatni maximum a borospoharat lehetne, de ennek is megvan a maga szabálya.
Tehát a kóstolás nem más, mint az érzékszerveink bevetése annak érdekében, hogy egy adott borról megállapítsuk a minőségét, azon belül pedig az illat- és zamatanyagainak összetételét. Vagyis értékeljük az adott bort.
A tényfeltáró kóstolás már egyfajta
- konkrét elemzés,
- bírálat,
- minősítés,
- értékelemzés.
Ezzel (is) foglalkozik a jó sommelier, és ezt fogod te is csinálni, ha borszakértő leszel.
A borkóstolás technikai feltételei
Mert hogy egyáltalán nem mindegy, hol és milyen körülmények között kóstolunk. Tévedés azt hinni, hogy a pince vagy a szabad levegő ideális erre a célra. Egyáltalán nem, ugyanis annyi környezeti hatás befolyásolhatja a borokat ilyenkor, hogy megtévesztőleg hathat.
- Ha mégis a szabadban kóstolunk, akkor tegyük azt napsütésben, szélmentes helyen és lehetőleg délelőtt.
- A helyiségünk legyen könnyen szellőztethető, és lehetőleg kerüljük a felesleges bútorok és tárgyak felhalmozását. Itt nem bemutatóról beszélünk, nincs romantikus környezet kialakítására szükség. A tárgyak csak feleslegesen bevonzzák a port, és bennünket is megzavarhatnak.
- A pohár viszont nagyon is fontos kellék, enélkül nehezen tudnánk érdemben megvizsgálni a borokat. A nemzetközi szabvány a 2 deciliteres, 160 mm magas, vékony falú, átlátszó kehelypohár, amely természetesen makulátlanul tiszta és alaposan kiöblített.
- Nem elhanyagolható a hőmérséklet sem. Nagyon fontos, hogy a kóstolandó bor 2 fokkal legyen csak melegebb, mint a hely hőmérséklete. Ebből azonnal következik, hogy érdemes jól felöltözni, hiszen mégsem forralt bort fogsz kóstolni borszakértőként.
A borkóstolás borainak hőmérséklete
A fentiekhez segítségül eláruljuk, melyik italt milyen hőmérsékleten jó kóstolni ahhoz, hogy érdemi minősítést tudjunk végezni:
- pezsgő: 8 fok,
- fehérbor: 10-12 fok,
- rozébor, tokaji aszú és más édes desszertborok: 12 fok,
- testes badacsonyi és somlói óbor, valamint a könnyű, fiatal vörösborok: 14 fok,
- a testes vörös óborok: 16-18 fok.
S habár az előbb azt írtuk, hogy minél kevesebb tárgy és bútor legyen a helyiségben, a poháron és a borokon kívül azért pár dologra mindenképp szükséged lesz a borkóstoláshoz:
- fehér terítőre,
- szalvétára,
- köpőcsészére és
- öblítővízre.
Köpni vagy nyelni?
Hiszen kóstoláskor köpni is kell. Alapszabály ugyanis, hogy az első korttyal kiöblítjük a szánkat, és csak a másodikat elemezzük, ha tényfeltáró borkóstolást végzünk.
Abba most nem mennénk bele, hogy neked mint sommelier-nek hogyan kell megjelenned, milyen testi és szellemi állapotban kell lenned a kóstoláskor, bár egyáltalán nem elhanyagolható szempont ez sem. Viszont ha eljössz az alapozó borismereti tanfolyamunkra, ezt is megtudhatod.
Ahogy mindent megtanulhatsz a borkóstolás további lényegi elemeiről, mint
- a látás (vizuális vizsgálat),
- a szaglás,
- érzékelés a szájban,
- a minősítés, következtetés.
A Bols Mixer Akadémia borismereti képzése
Háromnapos borismereti képzésünkön azonban igazi profi sommelier-t képzünk belőled, aki a világ bármely vendéglátóegységében megállja a helyét. Ahogy a tanfolyamismertetésnél is olvashatod,
- nemzetközileg elismert bizonyítvánnyal a kezedben távozol tőlünk;
- partnereinktől azonnali munka ajánlatokat kapsz;
- nem beszélve arról, hogy Magyarországon csak nálunk tanulhatsz a Court of Master Sommelier rendszerében vizsgázott Certified Sommelier végzettséggel rendelkező oktatóktól.
Ha érdekel a borok világa és szeretnél te is igazi, keresett és megbecsült borszakértő lenni, jelentkezz képzéseinkre.